کارآمدی جهاد دانشگاهی در ورود به مسائل حوزه اعتیاد

۰۲ دی ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۶ کد : ۲۶۱۳۳ آموزشی تاپ خبر خبر تصویری
تعداد بازدید:۷۵
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران در دیدار با رئیس جهاد دانشگاهی استان، گفت: ظرفیت جهاد دانشگاهی برای ورود به مسائل حوزه اعتیاد بسیار کارآمد و مفید است و از جهاد دانشگاهی مازندران در مباحث مختلف به ویژه آموزشی انتظار کمک داریم.
کارآمدی جهاد دانشگاهی در ورود به مسائل حوزه اعتیاد


به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی مازندران، احمد مظفری ظهر دیروز یکم دی‌ماه با حضور در جهاد دانشگاهی مازندران با محمدرضا شافعیان رئیس این نهاد انقلابی دیدار و درباره مسائل مختلف آموزشی، پژوهشی و فرهنگی این حوزه، با هم به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداختند.
در این دیدار احمد مظفری با بیان اینکه «نه» گفتن مهارتی است که باید آن را به جوانان جامعه آموخت، اظهار کرد: بر اساس ارزیابی صورت گرفته، ۶۰ درصد جوانان توانایی «نه» گفتن ندارند و متاسفانه گرفتار اعتیاد به مواد مخدر می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه نپذیرفتن یک موضوع، نیاز به توانمندسازی و آموزش دارد، تصریح کرد: جلوی بخش اعظمی از آسیب‌های اجتماعی با یک «نه» گرفته می‌شود و در این مسیر جهاد دانشگاهی می‌تواند به یاری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر بیاید.
مظفری با بیان اینکه باید بر اساس برنامه ششم توسعه، شاهد کاهش ۲۵ درصدی نرخ مرگ و میر، شیوع و آسیب‌های اجتماعی ناشی از اعتیاد و همچنین افزایش سمن‌ها و مشارکت‎‌های مردمی می‌بودیم، تصریح کرد: متاسفانه این رویکرد نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه افزایشی نیز شده است.
وی با ابراز تاسف از اینکه حدود ۳۰ نقطه آلوده در مازندران شناسایی شده است، اظهار کرد: در این دولت تلاش شد تا این مناطق آلوده ساماندهی شود.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران با اشاره به اینکه در سال گذشته، ۹۵۰ تن انواع مواد مخدر در کشور کشف شده بود که بیشترین آمار کشفیات تاریخ جمهوری اسلامی ایران بود و امسال این رکورد با بیش از ۱۰۰۰ تن شکسته شده است، گفت: در این ۹ ماهه سال جاری ۴ تن و ۵۶۰ کیلوگرم از این مواد مخدر کشف شده مربوط به مازندران بوده است.
مظفری ظرفیت جهاد دانشگاهی برای ورود به مسائل حوزه اعتیاد را بسیار کارآمد و مفید ارزیابی کرد و گفت: از جهاد دانشگاهی مازندران در مباحث مختلف به ویژه آموزشی انتظار کمک داریم.
وی با بیان اینکه به دنبال آموزش به نسلی هستیم که هنوز درگیر مسائل اعتیاد و مشکلات ناشی از آن نشده‌اند، اظهار کرد: از اعلام آمادگی جهاد دانشگاهی در ورود به مسائل حوزه اعتیاد خوشحالیم و از آن استقبال می‌کنیم.

آمادگی جهاد دانشگاهی در همکاری با شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر

در ادامه محمدرضا شافعیان رئیس جهاد دانشگاهی مازندران با بیان اینکه اراده‌ای برای رفع معضل اعتیاد در میان مسئولان دیده نمی‌شود، اظهار کرد: مسئولان باید بپذیرند که اعتیاد از بیماری‌های سخت و صعب‌العلاجی همچون سرطان نیز بدتر است و برای آن برنامه‌ریزی درستی انجام دهند.
وی تصریح کرد: گاهی اوقات معضلی مانند کرونا برای افراد شناخته‌شده نیست و باید نسبت به آن اطلاع‌رسانی وسیع و درستی صورت گیرد اما فعالیت‌های مربوط به مبارزه با مواد مخدر، با تمام زحماتی که صورت گرفته، شعاری شده است.
رئیس جهاد دانشگاهی مازندران با تاکید بر اینکه باید برای رفع معضل اعتیاد در جامعه، عقبگرد انجام دهیم و کار را به جای درمان از مسائل پیشگیرانه آغاز کرد، گفت: در رفع این معضل، باید به جای پرداخت هزینه درمان و داروهای متناسب با آن، برای پیشگیری هزینه کرد.
شافعیان با اشاره به اینکه توجه به اشتغال افراد و ممانعت از ایجاد حس خودتحقیری به عنوان یکی از راه‌های پیشگیرانه مبارزه با اعتیاد باید در دستور کار مسئولان امر قرار گیرد، اظهار کرد: تا زمانی که مشکل اقتصادی و آسیب‌های روانی ناشی از آن حل نشود، موضوع اعتیاد برطرف نخواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه باید از دبستان، فعالیت‌های پیشگیرانه را آغاز کرد، گفت: با برخورد حذفی و تخریبی نسبت به یک بیمار مواد مخدر و نداشتن هیچ راه جایگزین، موفقیتی در این حوزه به دست نخواهد آمد.
رئیس جهاد دانشگاهی مازندران با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی با در اختیار داشتن مراکز آموزشی، پژوهشی و فرهنگی در حوزه آسیب‌شناسی به خوبی می‌تواند ورود کند، تصریح کرد: جهاد دانشگاهی مازندران آمادگی دارد تا با انعقاد یک تفاهم‌نامه در بخش‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی در حوزه پیشگیری از اعتیاد وارد شود.
شافعیان گفت: جهاد دانشگاهی در این زمینه نیز آمادگی دارد تا برای خانواده‌های بدسرپرست و بی‌سرپرست ناشی از اعتیاد به واسطه طرح مشاغل خانگی، اشتغالزایی ایجاد کند.
لازم به ذکر است، در این دیدار مقرر شد تا توافق‌نامه‌ای میان جهاد دانشگاهی و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران در زمینه‌های آموزشی، فرهنگی و پژوهشی در حوزه پیشگیری از ابتلای افراد جامعه به مواد مخدر منعقد و عملیاتی شود.

 

کلید واژه ها: شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر احمد مظفری مهندس محمد رضا شافعیان رئیس جهاد دانشگاهی مازندران


نظر شما :