در اجرای تفاهمنامه همکاری مشترک؛

نشست همکاری مشترک اداره‌کل شیلات و جهاد دانشگاهی مازندران برگزار شد

۲۶ آذر ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۷ کد : ۲۵۸۳۱ تاپ خبر خبر تصویری پژوهشی
تعداد بازدید:۹۱
در راستای اجرای تفاهمنامه همکاری مشترک نشست همکاری مشترک اداره‌کل شیلات و جهاد دانشگاهی مازندران روز گذشته در مجتمه تحقیقاتی – تولید جهاد دانشگاهی مازندران در جویبار برگزار شد.
نشست همکاری مشترک اداره‌کل شیلات و جهاد دانشگاهی مازندران برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی مازندران، نشست همکاری مشترک اداره‌کل شیلات و جهاد دانشگاهی مازندران، روز گذشته 25 آذرماه در مرکز تحقیقاتی و تولیدی شهید سلیمانی جهاد دانشگاهی استان در چپکرود جویبار، با حضور محمدرضا شافعیان رئیس جهاد دانشگاهی، محمدمهدی عباس‌زاده، جانشین مدیر کل   معاون آبزی پروری اداره کل شیلات مازندران، روسای شهرستان‌ها و مدیران این اداره‌کل برگزار شد.
محمدرضا شافعیان رئیس جهاد دانشگاهی مازندران در این نشست، اظهار کرد: از زمان مدیریت جدید در اداره‌کل شیلات و تحولات صورت گرفته، بر آن شدیم تا در حوزه شیلاتی، فعالیت‌های مشترک با این اداره‌کل داشته باشیم.
وی با بیان اینکه به دنبال کار علمی و پژوهشی در مسائل حوزه شیلات هستیم، تصریح کرد: با توجه به ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی مازندران از طرح‌های پژوهشی کارشناسان شیلات با قابلیت اجرایی شدن، استقبال می‌کنیم.
رئیس جهاددانشگاهی مازندران، تصریح کرد: جهاد دانشگاهی به دنبال تحقیقات فناورانه و تعامل علمی و دانشی با سایر سازمان‌ها و مراکز تحقیقاتی و علمی است.
وی با اشاره به فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در حوزه پژوهش، تصریح کرد: کارهایی که در مجتمع تحقیقاتی - تولیدی سپهبد شهید سلیمانی انجام می‌گیرد با پشتوانه علمی و تخصصی همکاران و با بهره وری بهینه از امکانات و تولید محصول با کیفیت است.
شافعیان با بیان اینکه بیش از 50 هکتار زمین زراعی و حدود 40 هکتار آببندان، آزمایشگاه تخصصی و سالن کشت ریزجلبک از ظرفیت‌های بسیار مناسب جهاد دانشگاهی مازندران است، گفت: در حال حاضر در حوزه پرورش ماهیان گرمابی، خاویاری، طیور، برنج، صیفی‌جات و گل نرگس در حال انجام پروژه های تحقیقاتی و تولیدی هستیم.
رئیس جهاد دانشگاهی مازندران با بیان اینکه فعالیت جدیدی در جهاد دانشگاهی آغاز شده است و بر اساس این فعالیت‌ها، چندین طرح فناورانه در زمینه شیلات، دامی و مکمل غذایی ارائه شده است، گفت: تولید لارو ماهی سی‌باس یک طرح مشترک فناورانه در جهاد دانشگاهی بوشهر است که از جهاد دانشگاهی مازندران به منظور تامین مکمل غذایی درخواست شده تا با استان بوشهر همکاری کند.
وی نقش پژوهش را در بهره‌وری بیشتر از امکانات موجود دانست، تصریح کرد: جهاد دانشگاهی مازندران با ورود به مسائل پژوهشی به دنبال بیشترین بازخورد با امکانات موجود است.
محمدمهدی عباس زاده، معاون آبزی پروری اداره کل شیلات مازندران نیز در این جلسه، اظهار کرد:  این نشست در راستای همان تفاهم نامه‌ای میان جهاد دانشگاهی و اداره‌کل شیلات مازندران صورت گرفته تا بتوانیم در زمینه همکاری‌های پژوهشی و افزایش بهره‌وری، این جلسه برگزار شده و در اجرای آن بازدید‌هایی صورت گرفته و اقداماتی انجام شد.
وی با اشاره به اینکه استفاده از ریزجلبک‌ها در تغذیه لارو انجام شده و تا حدود زیادی موفقیت آمیز بود، تصریح کرد: طی بازدیدی که صورت گرفت، راه‌کارهای مناسبی در طرح پژوهش ماهیان خاویاری جهاد دانشگاهی نیز ارائه شد.
معاون آبزی‌پروری اداره‌کل شیلات مازندران با بیان اینکه شیلات نیروی کارآمد متخصص خود را به میدان آورد تا به بندهای تفاهم نامه با جهاد دانشگاهی مازندران جامه عمل بپوشاند، اظهار کرد: این جلسه، به صورت تخصصی برگزار شده و امیدواریم بحث‌های صورت گرفته در آن، به سمت کاربردی‌تر شدن رفع نیاز صنعت آبزی‌پروری در استان برود.
عباس‌زاده ادامه داد: پس از ارائه مشخصات ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی در امور شیلاتی، گروه حوزه آب شیرین اداره‌کل شیلات مازندران، پس از برگزاری جلساتی، به ارائه طرح‌های مختلف پرداختند.
وی تصریح کرد: در این جلسه به دنبال آن خواهیم بود که با توجه به ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی، چه کاری برای افزایش تولید در واحد سطح با بهترین کیفیت و کمیت داشته باشد.
محمدعلی محمدنژاد، مدیر مرکز تحقیقاتی تولیدی شهید سلیمانی جهاد دانشگاهی مازندران در چپکرود جویبار نیز در این جلسه با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی در این سایت، در سه حوزه معاونت پژوهشی، کشاورزی و شیلات در کنار مسائل دامی، در حال انجام فعالیت است، اظهار کرد: در 50 هکتار از اراضی این سایت، کشت بهاره و پائیزه انجام می‌گیرد.
وی با بیان اینکه با توجه به وجود ظرفیت بسیار مناسب آب‌بندان‌ در این سایت، فعالیت‌های شیلاتی در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کرد: در آب‌بندان‌های مختلف این سایت، انواع ماهیان گوشتی پرورش داده می‌شود.
مدیر مرکز تحقیقاتی تولیدی شهید سلیمانی جهاد دانشگاهی مازندران در چپکرود جویبار با بیان اینکه در سال جدید 37 هزار بچه ماهی گرمابی ریزش صورت گرفته است، اظهار کرد: در حوزه پرورش ماهیان خاویاری نیاز به تصمیم دقیق و برنامه کاربردی داریم.
محمدنژاد از تولید لارو بچه‌ماهی یک گرمی در این سایت تحقیقاتی خبر داد و گفت:  به دنبال راه‌اندازی زنجیره‌ای لارو تا ماهی گوشتی در جهاد دانشگاهی هستیم.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد که از طرح‌های مختلف پژوهشی و اقتصادی کارشناسان اداره‌کل شیلات استقبال می‌کنیم.
فاطمه قلی‌زاده مدیر گروه پژوهشی و عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی مازندران نیز در این جلسه، درباره فعالیت های حوزه پژوهش اظهار کرد: یکی از فعالیت های شاخص این حوزه، تکثیر ریزجلبک‌ها و استفاده از آنها در حوزه شیلات است.
وی افزود: طرح استفاده از ریزجلبک اسپیرولینا به عنوان مکمل غذایی در جیره ماهی قزل آلا در گذشته با موفقیت انجام شد.
عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی مازندران با بیان اینکه پروژه بهبود جیره غذایی لارو تاس ماهی ایرانی با همکاری و حمایت شیلات استان اجرا شد که نتایج اثربخشی به همراه داشت، گفت: از برنامه های آینده این حوزه همکاری در تولید ریزجلبک های مورد استفاده در جیره غذایی بچه ماهی سی باس است.  
قلی‌زاده ابراز امیدواری کرد: امیدواریم همکاری سازمان جهاد دانشگاهی و اداره‌کل شیلات مازندران به منظور حل برخی از دغدغه های موجود در حوزه شیلات راه‌گشا باشد.
لازم به ذکر است، در این جلسه، کارشناسان اداره‌کل شیلات و روسای شهرستان‌های این اداره‌کل، به ارائه نظرات خود درباره بهره‌وری مناسب نسبت به ظرفیت‌های بالقوه جهاد دانشگاهی در حوزه شیلاتی پرداختند.

 

کلید واژه ها: اجرای تفاهمنامه شیلات مازندران رئیس جهاد دانشگاهی مازندران مهندس محمد رضا شافعیان


نظر شما :